Tlenoterapia hiperbaryczna

Tlenoterapia hiperbaryczna – skąd się wzięła

Nazwa „tlenoterapia hiperbaryczna” wzięta jest od tego, iż zabieg ten polega na terapii skoncentrowanym tlenem podawanym pod ciśnieniem w zamkniętej komorze (miękkiej lub twardej) lub pomieszczeniu do tego przygotowanym. Od dawna wiadomo, że tlen jest zbawienny dla życia organizmów i niezbędny w wielu reakcjach chemicznych bez których nie istniało by życie.  Jednakże początkowo terapie w komorach hiperbarycznych stosowano przy leczeniu chorób nurków dlatego może kojarzyć się właśnie z tą dziedziną

Kolejno rozpoczęło się stosowanie komór do przeprowadzania operacji układu krążenia w celu utrzymania wysokiego stężenia krwi w osoczu pokrywającego bieżące zapotrzebowanie metaboliczne organizmu. W międzyczasie okazało się, że terapia tlenem ma wiele innych znamiennych skutków dla ciała człowieka.

Czym jest terapia hiperbaryczna tlenem

Jest to sprawdzony i bezpieczny zabieg leczniczy, którego działanie opiera się na wykorzystaniu czystego tlenu w warunkach odpowiednio wysokiego ciśnienia, co pozwala na zniwelowanie fizjologicznej bariery przenikania tlenu do krwi i komórek organizmu. Z kolei zwiększenie ilości tlenu w osoczu, limfie czy płynie mózgowo-rdzeniowym sprzyja leczeniu wielu chorób i poprawia ogólny stan zdrowia oraz samopoczucie pacjenta. To właśnie do zwiększenia otaczającego nas ciśnienia potrzebna jest komora hiperbaryczna.

tlenoterapia hiperbaryczna fitmixer

Jak wygląda komora

Jest kilka rodzajów komór używanych do tlenoterapii pod ciśnieniem. Są to całe pomieszczenia, w których można spędzać czas w kilka osób, gdzie kontrolowana jest nie tylko procentowa zawartość tlenu w powietrzu ale i temperatura, wilgotność czy inne parametry. Takie pomieszczenia są oczywiście rzadziej spotykane i trudniej dostępne. Oddychamy w nich powietrzem z wnętrza całej komory/pomieszczenia.

Drugim rodzajem komór to klasyczne komory twarde – jedno lub kilku osobowe. Te klasyczne komory pozwalają na znaczne zwiększenie ciśnienia i są powszechnie stosowane w medycynie. Tu stosowane są obie metody podawania tlenu – z otaczającego powietrza lub bezpośrednio poprzez maseczkę tlenową.

Trzecim rodzajem komór są tzw. komory miękkie. Najczęściej spotykane na rynku ze względu na ich mobilność, łatwy montaż, mniejsze wymiary, niższą cenę i wygodę. Ich minusem jest niższe ciśnienie do ok 1,3 ATA – co w zupełności wystarcza do większości terapii regeneracji komórek, gdyż wdychany tlen przy takim ciśnieniu wchłania się do surowicy ok 10 x szybciej niż bez podniesionego ciśnienia, lecz niestety miękka komora nie nadaje się do leczenia poważnych chorób oraz terapii dla nurków (wymagają wyższego ciśnienia dla swojej skuteczności). Skoncentrowany tlen zazwyczaj podawany jest maseczką tlenową lub „mikrofonem” tlenowym.

Jak wygląda sama terapia

Tlenoterapia hiperbaryczna to bardzo bezpieczny zabieg ale rozpoczynamy go wywiadem medycznym. Po wypełnieniu z asystentką formularza zdrowotnego i upewnieniu się czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu jakimi są: nieleczona odma płucna, chore zatoki, ostre schorzenia uszu, zapalenie nerwu wzrokowego, ciąża, stany gorączkowe i infekcje wirusowe, klaustrofobia, padaczka należy przygotować się do terapii.

Warto założyć wygodne ubranie, ściągnąć ostrą biżuterię i obuwie, przygotować sobie przedmioty, które chcemy wziąć do środka i skorzystać z toalety, aby spędzić wewnątrz komfortowo czas. W komorze zazwyczaj jest światło, które możemy kontrolować (przyciemnić/wyłączyć w celu regeneracji w trakcie snu), ciepły koc na wypadek gdyby było nam chłodno, krótkofalówka lub inny intercom do kontaktu z obsługą, maska lub mikrofon tlenowy do podania stężonego tlenu bezpośrednio. Wewnątrz można swobodnie pracować na komputerze, rozmawiać przez telefon, słuchać muzyki lub audiobooka, czytać ulubioną książkę, oglądać serial na tablecie czy po prostu odprężyć się w trakcie drzemki. Dlatego warto zaplanować swój pobyt i wziąć niezbędne rzeczy do środka przed zabiegiem.

 

Sesja rozpoczyna się od zamknięcia i napełnienia komory powietrzem. Dochodzi do powolnej kompresji i zwiększenia ciśnienia do pożądanej wartości. Ta część trwa około 15 minut i może być nieprzyjemna ze względu na uczucie towarzyszące startu samolotem czy nurkowaniu. Może nastąpić zatykanie uszu, dyskomfort w okolicach skroni i odczucie ciepła. W przypadku zbyt dużego poziomu dyskomfortu warto przerwać terapię i przełożyć wizytę na inny dzień diagnozując przyczynę dolegliwości.

Część główna trwa ok 60 minut. W tracie tego okresu następuje wysycenie tlenem i wchłanianie pierwiastka do komórek organizmu. Jak wcześniej wspomniałem czas ten można wykorzystać w dowolny sposób ale rekomendujemy odpoczynek i relaks.

Tlenoterapia hiperbaryczna kończy się dekompresją czyli odwróceniem pierwszej fazy – obniżeniem ciśnienia do ciśnienia atmosferycznego i wyjściem z komory. Faza trwa również ok 15 min. Pierwszą i ostatnią część można przyspieszyć u osób będących na kolejnych terapiach, którzy wcześniej nie odczuwali żadnego dyskomfortu.

Efekty terapii tlenem

Niektórzy pacjencie od razu po pierwszym zabiegu odczuwają uczucie zwiększonej energii jak po wypiciu mocnej kawy lub porządnym wyspaniu się, jednakże rzeczywiste efekty zazwyczaj odczuwalne są po około 3-5 sesji. Sesje warto wykonywać w blokach jeden po drugim bez dłuższej przerwy np. 5 zabiegów w tydzień i przerwa 3 tyg niż 5 zabiegów przez 4-5 tygodni. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania większej ilości sesji np 10-15 miesięcznie.

Tlenoterapia hiperbaryczna przynosi świetne efekty w terapii wielu schorzeń i jest stosowana bardzo szeroko w rożnych aspektach i dziedzinach. Zarówno w rehabilitacji po urazach/zabiegach, podnoszeniu stanu zdrowia sportowców czy w poprawie urody, stanu skóry, regeneracji włosów i całego ciała.

ZDROWIE

 • Wspomaga pracę organizmu przy chorobach tarczycy,
 • Zmniejsza stany zapalny,
 • Pomaga w leczeniu migreny i napięciowego bólu głowy,
 • Wycisza organizm,
 • Poprawia jakość snu,
 • Pomaga zredukować stres i stany depresyjne,
 • Przeciwdziała miażdżycy,
 • Wspomaga powrót do pełni zdrowia po COVID,
 • Zwiększa odporności organizmu,
 • Leczeniu chorób układu krążenia i układu oddechowego,
 • Pobudza układ nerwowy,
 • Wspomaga terapię Autyzmu i Aspergera,
 • Wsparcie dla osób z reumatyzmem, Alzheimerem, Parkinsonem oraz przewlekłą cukrzycą
FIZJOTERAPIA I SPORT

 • Przyspiesza regenerację wszystkich komórek,
 • Przyspiesza gojenie tkanek po zabiegach operacyjnych,
 • Przyspiesza proces fizjoterapii,
 • Pomaga w leczeniu bólu,
 • Pomaga w gojeniu się ran,
 • Przyspiesza regenerację mięśni po treningu,
 • Zwiększa wydolność tlenową organizmu,
 • Przyspiesza powrót organizmu do stanu z przed startów,
URODA

 • Powstrzymuje efekty starzenia – antiageing,
 • Odmładza skórę i poprawia jej ukrwienie,
 • Poprawia metabolizm i wspomaga proces odchudzania,
 • Poprawia nastrój i dobre samopoczucie,
 • Przeciwdziała stanom zapalnym i drobnoustrojom w organizmie,

 

Dowiedz się więcej o tlenoterapii w Centrum Treningu Personalnego i Fizjoterapii FitMixer w Krakowie

KLIKNIJ TUTAJ