STRETCHING – czyli dlaczego Mój trener męczy mnie po treningu?

Stretching po Treningu

Zbliża się koniec treningu, po wylaniu setek litrów potu… szczęśliwy i wykończony po wykonanym treningu upadasz na matę. I nagle słyszysz, że jeszcze rozciąganie. Myślisz sobie „za jakie grzechy ?!”. Zobacz dlaczego stretching po treningu jest taki ważny!

Stretching powinien być nieodłączną składową każdego treningu. ma znaczenie w jaki sposób go wykonujesz.

Wielu z Was uważa tą część treningu za najmniej przyjemną. W związku z tym bardzo często jest pomijanym elementem treningu. Otóż moi drodzy – błąd! Stretching powinien być nieodłączną składową każdego treningu i ma znaczenie w jaki sposób go wykonujesz. Zastanów się czy aby na pewno wiesz dlaczego jest tak ważny i czy potrafisz go dobrze wykonywać?

stretching po treningu. FitMixer - trener personalny, trening osobisty - Kraków
Stretching po treningu

Stretching to ćwiczenia fizyczne mające na celu rozciąganie mięśni i poprawę ruchu tkanek miękkich względem siebie. Wiele korzyści płynie z  systematycznego wykonywania tych ćwiczeń po zakończonym treningu, ale i nie tylko po. Może być to także element rozgrzewki.

Stretching dynamiczny

Stretching dynamiczny polega na naprzemiennym ruchu rozciągania danej grupy mięśni i powrotu do pozycji neutralnej. Dzięki czemu możesz świetnie rozgrzać i przygotować się do wysiłku. Ludzkie ciało powinno być gibkie a tkanki elastyczne. Nie chodzi tutaj o to aby Twoja zwinność była na poziomie gimnastyka czy tancerza. Ale ciało powinno być na tyle mobilne i elastyczne, żebyś nie miał żadnych problemów w codziennym funkcjonowaniu. Czynności takie jak np. samodzielne zapięcie zamka w sukience na plecach, czy też schylenie się i podniesienie przedmiotu z podłogi nie powinno stanowić dla Ciebie żadnego problemu. Wydaje się to banalne, ale spróbuj wykonać skłon dotykając dłońmi stóp zachowując proste nogi – już nie takie łatwe, a tak naprawdę każdy powinien być w stanie to ćwiczenie wykonać. Skoro już zdecydowałeś się i uprawiasz jakiś sport czy też regularnie uczęszczasz na zajęciach fitness czy biegasz, zadbaj o to, abyś mógł to robić jak najdłużej. Wszystko po to, by Twoje ciało pozostało jak najdłużej zdrowe. Jest wiele korzyści płynących z rozciągania. Krótko i ogólnie mówiąc poprawia rozwój sprawności fizycznej, jednakże to nie wszystko.

Dodatkowo:

  • zapobiega kontuzjom
  • przyspiesza regeneracje
  • poprawia koordynacje
  • uelastycznia mięśnie
  • pozwala zwiększyć mobilność ciała
  • poprawia krążenie krwi
  • poprawia trofikę tkanek
  • łagodzi potocznie tzw. „ zakwasy” po intensywnym treningu
  • wycisza i relaksuje ciało

Podczas rozciągania bardzo ważny jest oddech.

Teraz trochę techniki.

Podczas rozciągania bardzo ważny jest oddech. Z każdym kolejnym wydechem Twoje ciało powinno się rozluźniać i puszczać całe napięcie. Pozycja ma być wymagająca tzn. taka, w której czujesz rozciąganie tkanek. Ale nie taka w której odczuwasz ogromny ból, który uniemożliwia Ci oddychanie i powoduje jeszcze większe spięcie w ciele. Nie liczysz powtórzeń ani też dokładnie czasu na daną pozycje. Postaraj się wykorzystać wydech, rozluźnić ciało i pogłębić pozycje, w której się znajdujesz i wtedy możesz przejść do kolejnej. Wiem, że początki są trudne, jednak spróbuj po każdym treningu przeznaczyć kilkanaście minut na rozciąganie. Bądź cierpliwy i rób to systematycznie a na pewno po krótkim czasie zobaczysz poprawę swojej mobilności. Dzięki czemu osiągniesz więcej, będziesz zdrowszym człowiekiem i unikniesz kontuzji.

dsc_9369-edit2Trener personalny – fizjoterapeutka

Sylwia Kosiorek